دانلود مقاله تحت عنوان

The interface of syntax and semantics in l2

 

 

دانلود

+ نوشته شده در شنبه چهارم دی ۱۳۸۹ساعت 9:48 توسط شاهین احمدی شاد |

آقای علیرضا رمضانی از دانشجویان کارشناسی ارشد نوشتار این پست را در ارتباط با واژه شناسی و انواع واژه در اختیار وبلاگ زبانشناسی همگانی قرار داده اند.

در این نوشتار به انواع واژه، واژه شناسی، تکواژ و تکواژ گونه و مسائل دیگر این حوزه از زبانشناسی پرداخته خواهد شد.

واژه چیست؟

مفهوم واژه و ارایه تعریفی کارآمد از آن کار ساده‌ای نیست و دشواری این کار از تحلیل ساده‌ترین داده‌های زبانی آشکار می‌شود، هرچند اهل زبان به طور شمی مفهوم واژه را می‌شناسند و از این واحد ساختاری در تولید جمله‌ها (نحو) استفاده می‌کنند.

اصطلاح واژه را می‌توان در دو مفهوم به کار برد: یک مفهوم آن صورت انتزاعی و ذهنی است که در نظام درونی زبان قرار دارد، و مفهوم دیگر آن به کاربردهای مختلف بر اساس ضرورت‌های نحوی باز می‌گردد که از آن با عنوان صورت‌واژه word-form یاد می‌شود. مجموعه واژه‌های ذهنی را در مطالعات زبان‌شناختی نوین، واژگان lexicon می‌نامند و به هریک از آن‌ها تکواژ قاموسی lexeme می‌گویند....


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در دوشنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 14:19 توسط مهدی سعید بنادکی |

تنظیم: نگین کشاورزیان

در این مقاله ماهیت صوت و آوا مورد بررسی قرار میگیرد و پس از آن به مسائل مربوط به آواشناسی و آواهای زبان فارسی پرداخته میشود.

صوت/صدا :

   از برخورد دو یا چند جسم با یکدیگر و جابجائی مولکولهای هوا در نتیجه این برخورد، "صوت" ایجاد می شود. سرعت این انتقال 343 متردر ثانیه و شکل آن به صورت امواج سینوسی مطابق شکل روبرو میsound wave باشد: 

 بر اساس شکل، هر فراز و فرود، یک "دور" را تشکیل می دهد.

تعداد این دورها درثانیه، برابر است با فرکانس یا بسامد آن صوت، که واحد آن  "هرتز/Hz"  است.


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در یکشنبه ششم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت 9:25 توسط مهدی سعید بنادکی |

نوشته: سیروس اویسی

آواشناسی با جنبه های فیزیکی و فیزیولوژیکی گفتار سر و کار دارد و حیطه ای گسترده است که با علوم دیگر نیز در ارتباط می باشد .مثلا در بحث در باره آواشناسی تولیدی باید با ساختمان دستگاه گفتاری انسان آشنا باشیم که از این منظر ،آواشناسی با زیست شناسی و پزشکی ارتباط می یابد.در آواشناسی آکوستیک که بررسی امواج صوتی است ،با فیزیک و ریاضی مرتبط می شویم و در آواشناسی شنیداری در حیطه زیست شناسی ،پزشکی ،روان شناسی ،عصب شناسی و... وارد می شویم .بنابراین ،آواشناسی علمی است که ارتباط تنگاتنگ با علوم دیگر برقرار می کند .اما به جنبه تولیدی آواشناسی به این دلیل بیشتر پرداخته شده است که ملموس تر می باشد ولی در این میان آواشناسی آکوستیک از شاخه ها یی است که تا حدودی ناشناخته مانده است اگر چه تحقیقات و بررسی های زیادی از طرف زبانشناسان و غیر زبانشناسان بر روی آن انجام شده است .شاید این امر بدین خاطر باشد که آواشناسی آکوستیک تا حدودی ناملموس است وقابل مشاهده نیست .....

به ادامه مطلب رجوع کنید...


 


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در یکشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 17:10 توسط مهدی سعید بنادکی |

وقتی با کلمه آواشناسی روبرو می شویم مراحل تولید اصوات در ذهن ما تداعی می شود و عقیده اکثر افراد بر این است که آواشناسی علمی است که چگونگی تولید اصوات را بررسی می کند .ولی آیا فقط با تولید اصوات رابطه زبانی بین سخنگو و مخاطب برقرار می شود ؟قطعا چنین نیست .اگر ما سخن بگوییم بدون اینکه مخاطب ما سخنانمان را بفهمد ارتباط زبانی برقرار نشده است .بنابراین اگرچه اولین مرحله در برقراری ارتباط تولید صوت توسط سخنگوست اما برای برقراری ارتباط زبانی کافی نیست .قبل از اینکه سخنگو شروع به صحبت کند تصمیم می گیرد که چه بگوید و این مغز است که پیغام تولید صوت را بر اساس آنچه سخنگو در نظر دارد به اندام های تولید صوت می رساند...

منبع: مقالات علمی ایران


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۷ساعت 10:49 توسط مهدی سعید بنادکی |

سرکار خانم بهادرانی نویسنده محترم وبلاگ "چند خطی از یک معلم زبان فارسی" در ذیل مطلب واجشناسی آقای سلیمی سوالی را مطرح نمودند که بنظرم جالب اومد. بنابراین برای جلب توجه خوانندگان سوال و جواب آقای سلیمی را مینویسم.

این روزها در گیر این بوده ام که آیا همزه آغازین نقش واجی دارد یا نه؟
از نظر آوایی می دانم که در کلماتی مانند اسب / این /... و غیره تلفظ می شود چرا که از نظر آواشناسی هیچ واژه ای نیست در فارسی که با واکه آغاز شود.یک نوع جبر زبانی.
از نظر واجی اما گویی این همزه آغازین تمایز دهنده( ممیز) نیست، پس واج نیست و بعضی می گویند نقش مرزنمایی دارد.
بحث من البته راجع به ام و ای و است و ایم و اید و اند است.
که بعضی آن را استثنا می دانند به عنوان واکه آغازین هجا.
من البته نمی فهمم چطور همزه است واسب مختلف است.
گفتم این مساله را مطرح کنم شاید شمانظری داشته باشید.

و اما جواب: از آقای سلیمی "وبلاگ روزنامه زبانشناسی"

از نظر واج شناسی یک واج به حساب می آید. چون اصلاً فارسی زبان نمی تواند آن را تلفظ نکند. مگر آن که زور بزند و به عنوان همزه آغازین آن را تلفظ نکند. که در این صورت تفاوت تلفظی مشخص می شود. در واجشناسی هم همیشه آن را یک واج به حساب می‌آورند ولی سوال شما هم در ممیز معنا بودن جای تامل دارد. مثلاً آیا بین اسب بدون همزه و اسب با همزه تمایز معنا حاصل می‌شود. باید در این زمینه بیشتر تامل کرد یا از دکتر حق شناس و دکتر ثمره که در باب همزه بیشتر کار کرده اند سوال پرسید. این‌ها هم به تحقیقات آزمایشگاهی نیاز دارد(بخش اواشناسی) و هم به تحقیقات نظری (واجشناسی) اما در مجموع این آوا را همیشه زبان‌شناسان واج می‌گیرند. تا جایی که من زبان‌شناسی خوانده می‌دانم.

حتما قسمت نظرات این پست را نیز مطالعه نمایید.

+ نوشته شده در پنجشنبه دهم بهمن ۱۳۸۷ساعت 13:7 توسط مهدی سعید بنادکی |

(۹) صهبا سلیمی

واجشناسی دانشی است که ار آغاز قرن بیستم به عنوان شاخه ای از زبان شناسی مطرح می شود، تا قبل از قرن بیستم چیزی  به نام واجشناسی (Phonology) وجود نداشته است. [ رجوع کن به آغاز جزوه تحلیل کلام] نام واج شناسی با نام مکتب پراگ آمیخته شده است. واجشناسی حاصل کار گروهی از زبان شناسان است که اوج آن در مکتب پراگ می باشد. در 1873 شخصی به نام wintler در نتیجه تحقیقاتش بر روی گونه های زبان ایتالیایی به این نتیجه رسید که باید میان دو نوع آوا در زبان تمایز قائل شد. آواهایی که بود و نبودشان تمایز دهنده نیست، و آواهایی که بود و نبودشان تمایز دهنده است. مثلاً تفاوتی که بین /l/ تیره و روشن در انگلیسی وفارسی وجود دارد، تفاوتی تمایز دهنده نیست.[آیا می دانی منظور از تمایز چیست؟ تمایز یعنی این که مثلاً یک آوا وجودش در یک واژه باعث تمایز و تفاوت معنایی آن واژه با واژه دیگر بشود. اصطلاح انگلیسی آن Distiction است]. مثال دیگر آن دو آوای/ P/ دمیده و نادمیده است که وجود آن در واژه های مختلف باعث نمی شود که دو واژه از هم متمایز شوند. اما برخی از آوا ها باعث ایجا تمایز معنایی می شوند که ما آن آوا ها را به عنوان واج (Phoneme) می شناسیم.

Wintler هیچ اشاره ای به اصطلاح واج نمی کند. او تنها دو دسته آوا را از همدیگر تمیز داده است. اولین کسی که واژه و یا Term واج(Phoneme) را به صورت امروزین آن به کار برد، بودئن دوکورتنه (Baudoin de Courtney)، زبان شناس لهستانی تبار بود که در روسیه درس خوانده و سپس در همان جا تدریس نمود. او اصطلاح واج را به عنوان  "آوای ممیز" در زبان شناسی وضع کرد. مهم این است، که بدانید اصطلاح Phoneme از ابداعات کورتنه نبوده، بلکه برای بار نخست دوفریش دو ژنت Dufriche desgenettes در 1873 اصطلاح Phoneme  را به جای Sprachlaut که اصطلاحی آلمانی است وضع کرد. اما در این زمان این اصطلاح واج به عنوان آوای ممیز به کار نرفت. مفهوم واج را شاهزاده نیکلای تروبتسکوی جهانی نمود.

+ نوشته شده در سه شنبه هشتم بهمن ۱۳۸۷ساعت 12:28 توسط مهدی سعید بنادکی |

آواشناسی آگوستیک

-مــــقـدمــه
وقتی با کلمه آواشناسی روبرو می شویم مراحل تولید اصوات در ذهن ما تداعی می شود و عقیده اکثر افراد بر این است که آواشناسی علمی است که چگونگی تولید اصوات را بررسی می کند .ولی آیا فقط با تولید اصوات رابطه زبانی بین سخنگو و مخاطب برقرار می شود ؟قطعا چنین نیست .اگر ما سخن بگوییم بدون اینکه مخاطب ما سخنانمان را بفهمد ارتباط زبانی برقرار نشده است .بنابراین اگرچه اولین مرحله در برقراری ارتباط تولید صوت توسط سخنگوست اما برای برقراری ارتباط زبانی کافی نیست .قبل از اینکه سخنگو شروع به صحبت کند تصمیم می گیرد که چه بگوید و این مغز است که پیغام تولید صوت را بر اساس آنچه سخنگو در نظر دارد به اندام های تولید صوت می رساند .پس از رسیدن این پیام ،اندام های صوتی شروع به تولید صوت برای رساندن منظورومفهومی خاص می کنند .این اصوات امواج صوتی هستند که توسط هوا در فضا جا به جا می شوند و به گوش مخاطب یا مخاطبین می رسند بنابراین بین سخنگوومخاطب ،اصوات به صورت امواج صوتی منتقل می شوند .این امواج به گوش مخاطب رسیده وپیغام های عصبی تولید می کند که به مغز می رود و در مغز تجزیه وتحلیل می شود و منظور سخنگو به مخاطب می رسد .بنابراین ،آواشناسی مطالعه صداهای گفتار است ومطالعه تولید ،ذات فیزیکی و درک صداها.بنابراین ،آواشناسی شامل سه بخش می شود :1-آواشناسی تولیدی 2-آواشناسی آکوستیک و 3-آواشناسی شنیداری....

به ادامه مطلب رجوع کنید

مقاله از خانم لیلا عرفانیان


ادامه مطلب را از اینجا بخوانيد
+ نوشته شده در دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۷ساعت 11:15 توسط مهدی سعید بنادکی |